španělština zdarma

Minulý čas jednoduchý

Komentáře k článku: Minulý čas jednoduchý

 

časy

Ahoj, omlouvám se, jestli je to tu někde psaný a já to nenašla, ale je ve španělštině hodně časů minulých, budoucích apod? Jsem úplný začátečník, tak bych jen ráda věděla, jestli mě čeká něco takového, jak tomu bylo v angličtině – časy předminulé, předbudoucí,…;) Dí­ky!

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Eliška vložený před 15 lety

časy

Ahoj, omlouvám se, jestli je to tu někde psaný a já to nenašla, ale je ve španělštině hodně časů minulých, budoucích apod? Jsem úplný začátečník, tak bych jen ráda věděla, jestli mě čeká něco takového, jak tomu bylo v angličtině – časy předminulé, předbudoucí,…;) Dí­ky!

Re: časy

Časů je ve španělštině dost. Víc než v češtině, ale myslím, že méně jak v angličtině. To ale není důvod se radovat, protože ve španělštině existuje subjunktiv – spojovací způsob a ten je taky v několika časech, takže tím se celé číslo navýší.

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Marek Vondruška vložený před 15 lety

Re: časy

Časů je ve španělštině dost. Víc než v češtině, ale myslím, že méně jak v angličtině. To ale není důvod se radovat, protože ve španělštině existuje subjunktiv – spojovací způsob a ten je taky v několika časech, takže tím se celé číslo navýší.

Re: Re: časy

Ajta:D Děkuji za objasnění, teď akorát nevím, estli mě to neodradí od mé snahy naučit se rychle španělsky;)

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Eliška vložený před 15 lety

Re: Re: časy

Ajta:D Děkuji za objasnění, teď akorát nevím, estli mě to neodradí od mé snahy naučit se rychle španělsky;)

Re: Re: Re: časy

Aha:) tak to pardon, nechtěl jsem strašit. Španělštinu rozhodně doporučuji.

Defaultní ikona uživatele
ikona neznámého pohlaví chocho

nemate nejaky zpusob na rychle nauceni spañelstiny

Defaultní ikona uživatele
ikona neznámého pohlaví Monika

Dík

Jses dobrej, moc dekuju, ziju ve Spanelsku 3 mesice a porad nevim, jak na časy, ale pomohl jsi mi. Gracias :-D

je „hoy“ nutně argumentem pro předpřítomný čas?

ahoj, jak se rozhodnu, jestli použít minulý jednoduchý čas nebo předpřítomný v případech jako třeba: Dneska ráno jsem snídal pomeranč. moje intuice (a zkušenost z angličtiny – čímž rozšiřuju svojí otázku o: jak se liší vztah použití těhle dvou časů v EN a ES?) mi praví, že bych měl použít minulej čas (protože to je přece oddělená a ukončená minulost), ale moje učitelka (a už jsem to slyšel i od dalších lidí) mi tvrdí, že předpřítomnej, protože to je „dneska“. (chápu, že to dneska může bejt argumentem ve větách typu „Dneska jsem toho ještě moc neudělal“, ale zajímalo by mě, jak je to v tom mém prvním příkladu). jak to teda je a proč? díky moc

Re:

mně třeba pomohlo (co se týče pasivního vstřebání) vzít si vždycky nějakej kus textu a rozebrat si ho úplně do detailu (najít si všechny slovíčka, pokusit se rozmyslet si každej gramatickej jev), prostě větu po větě zkusit bejt schopnej zdůvodnit, proč tam všechny ty jevy jsou (nebo aspoň všechny, co jsi schopnej v ten moment obsáhnout).
pro aktivní schopnost mi přijde dobrý si vzít nějakou učebnici pro samouky a dělat si cvičení, kde musíš formulovat věty, klidně to samý cvičení po čase si dát znovu (dokud to třeba nedáš bez chyby – čímž se třeba naučíš některý ty věty i nazpaměť, což ale není na škodu, protože když normálně mluvíš, tak velkou část věcí nedáváš (imho) dohromady jako strukturu podle gramatiky, ale opajcuješ to analogicky z vět a konstrukcí, který se ti vryly do paměti). taky je samozřejmě super mít někoho na konverzaci (ale i to je imho důležitý doplnit studiem gramatiky a čtením).

Defaultní ikona uživatele
ikona neznámého pohlaví Vero

Nejmenuje se tenhle cas spravne Preterito perfecto??

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Vero vložený před 14 lety

Nejmenuje se tenhle cas spravne Preterito perfecto??

Re:

jo a ne. tohle je pretérito perfecto simple (nebo taky pretérito indefinido), krom toho ještě existuje pretérito perfecto compuesto, což je předpřítomnej čas (he hablado con ella…)

Defaultní ikona uživatele
ikona neznámého pohlaví Vero

Re: Re:

Kolik je teda dohromady minulych casu ve spanelstine?

Odkaz na příspěvek Příspěvek od Vero vložený před 14 lety

Re: Re:

Kolik je teda dohromady minulych casu ve spanelstine?

Re: Re: Re:

co zatim (tak trochu) znam, tak 2 slozeny: predpritomnej a predminulej (pluscuamperfecto) a 2 neslozeny: imperfecto(sou­minulej) a indefinido(prostej minulej). ty prvni tri maj jeste konjunktiv. kdyztak me nekdo doplnte..

Re: je „hoy“ nutně argumentem pro předpřítomný čas?

tak jsem se včera ptal jedné španělky, a ta mi říkala, že i když je to sice dnes, ale oddělená minulost, tak že používají častěji předpřítomný (nicméně v této situaci použít minulý je prý také v pořádku, jen méně časté)

Re: Re: Re: Re:

Článek „přehled minulých časů“

Defaultní ikona uživatele
ikona neznámého pohlaví Dan

pomoc

Nazdar, chtěl jsem se zeptat. Ty časy mají své použití pokaždé v jiných případech. Nemohu pochopit kdy se užívá tenhle čas a k čemu se používá takový to tohleto : např. AR- ER,IR-
Hablaba -ía
Hablabas -ías
Hablaba -ía
Hablabamos -iamos
Hablabais -iais
Hablaban -------------------------ian
A tak tedy k čemu se použív ten tvar co je na této str. a ten můj? :shock: Dik

 

Příspěvky mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé. Pokud máte účet můžete se přihlásit.